top of page

 Efi's posts

כשלים של קואצ'ר

אחת הלקוחות שלי, מנהלת קבוצת עובדים בחברה גדולה בדרום הארץ. היא הגיעה לגיל 50 ובום ... מה עכשיו? להמשיך בדרך בה הלכה שנים, לשנות דרך? ליזום ולהקים עסק? עם שאלות אלו הגיעה לפגישה. תוך כדי הפגישה סיפרה כי היתה אצל מנטור בעיר מגוריה, וזה נתן לה לעשות מבחן קצר, ולאחריו בשיחה הסביר לה כי הסגנון האישי שלה לא מתאים להיות בעלת עסק ולכן שתבחר מסלול אחר!

ביקשתי לראות את המבחן שהוא עשה, והיא מסרה לי את המבחן אותו זיהיתי מייד כ"מבחן סגנונות הניהול של אדיג'ס"

למי שלא מכיר או זוכר על פי אדיג’ס ישנם 4 סגנונות ניהול מרכזיים:

הביצועיסט – משימתי, מעשי ופרקטי, שם דגש על התוכן, פחות על ‘איך זה נראה’. מסתער על משימות, עובד מסור ומשקיע, נמצא שעו

ת רבות בעבודה, ‘סוס עבודה’. כל הזמן עסוק, נוטה לבצע הכל בעצמו ולא מאציל סמכויות; חושב לטווח הקצר ומתפקד היטב במצבי לחץ.

הבירוקרט – בעל סגנון עבודה לינארי, תכליתי ומסודר. חשוב לו לעבוד באופן שיטתי. איטי, מחושב, שמרני. עסוק בבקרה ופיקוח, אוהב שיש “שקט” במשרד, משתדל לעקוב ולקיים החלטות קיימות. בדרגים הגבוהים הוא עשוי לשמש כסמנכ”ל הכספים או האחראי על ארגון השיטות.

היזם – איש חזון, יצירתי, תזזיתי, רואה דברים לפני כולם, נוטה לחולמנות. גדוש ברעיונות חדשניים. כריזמטי, מלהיב, מרגש, צריך א


וירה שוקקת חיים ומלאת אקשן. בעל יכולות ביצוע נמוכות ונטייה לווכחנות יתר.

האינטגרטור – מגשר בין בני אדם ובין סגנונות עבודה שונים. ער לפוליטיקה הארגונית, מקשיב לאחרים ומתאים את עצמו לדעת הרוב. מסוגל לראות את התמונה הארגונית הכוללת ולאחד מספר סגנונות. יודע להשכין שלום, לגבש הסכמה ולהרגיע ויכוחים. נוהג להתפשר, אוהב שדבריו מקובלים בקרב אחרים. רגיש, מבין וחלקלק. שם דגש על יחסים בינאישיים, חשוב לו להיות במרכז העניינים ולהשפיע.


אני כמו אני, לא ממש מתלהב ממודלים היוצרים באמצעות 20 שאלות תוויות לבני אדם.

אני מאמין כי אדם שעוסק בייצור יענה בצורה מסוימת על השאלון, ואם אותו אדם היה עוסק בשיווק, הוא היה עונה אחרת על אותו שאלון, כלומר העיסוק מצריך דפוסי חשיבה מסוימים כדי להצליח, ודפוסים אלו משתרשים ויוצרים התניות חשיבה... כמו שנאמר על ידי מסלאו "אם אתה חושב כמו פטיש כל העולם נראה כמו מסמרים".

מזכיר לי כי בצעירותי אהבתי לכתוב שירים, ולצייר... גיליתי כי לימודי ההנדסה ומנהל עסקים, יצרו אלי חשיבה לוגית, תבניתית חזקה , אני חושב כמהנדס, ועולם השירים פשוט התרחק ממני. כאלו ואבדתי חלק מהכישורים שלי כי המוח ההנדסי ניהולי, פועל אחרת ממוח כותב שירים... כאשר שיניתי את הקריירה שלי, עברתי לעסוק במנטורינג, קואצ'ינג, אימון עסקי, חזרתי אל האוניברסיטה ללמוד פסיכולוגיה, ולאחר מספר שנים החלו נצנוצי שירה שוב לבצבץ במחברותיי...


עכשיו נחזור אל מודל אדיג'ס, אבל ניצור לו דרגות גמישות, למשל האינטגרטור :

אם הוא יודע לשלב גם יחס לאנשים וגם יחס לסביבה, אבל לא שוכח שהוא זה שבסופו של דבר צריך להחליט הוא פועל באופן אפקטיבי. אם הוא יודע להפעיל את קבוצתו ולהפעיל את האנשים שיביאו רעיונות. אם הוא מתפשר לטובת קבוצתו והולך לקראתם קצת יותר מידיי הוא לפעמים הופך להיות לא אפקטיבי.


או הביצועיסט : אם הוא מפעיל את האנשים כדיקטטור נאור [מי שמתייעץ עם בעלי דעה אותם הוא מעריך ומחליט לבד] הוא יצליח בתפקידו. אם יפעל בנוקשות [לא מתייעץ עם אחרים ומחליט לבד] יש סיכוי כי לא יצליח.


חחח...בסוף כתבתי בהמון מילים, את התובנה הבאה - אם משהו מציע לכם לנתח אתכם באמצעות מבחן, טוב ככל שיהיה, קחו את התוצאות בערבון מוגבל!


Comments


Featured Posts

Recent Posts

Archive

Search By Tags

Follow Us

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page